![](/sites/default/files/styles/korice_knjiga_velika/public/2025-02/Naslovna%20strana%20publikacije.png?itok=t-2o2hwz)
Опис
Студија је израђена у оквиру пројекта „Деца у доношењу одлука у Републици Србији” који је фокусиран на мапирање укључености деце у одлучивање на различитим нивоима у РС. Пројекат је спроведен од стране Глобалног кампуса за људска права (GC) и Европског регионалног магистарског програм за демократију и људска права (GCSEE/ERMA) при Универзитету у Сарајеву.
https://cis.unsa.ba/en/https-cis-unsa-ba-en-erma-call-for-applications-24-25/program-details/
У уводним поглављима студија нуди објашњење основних појмова везаних за партиципацију деце као и различите моделе учешћа деце. Ауторке такође дају преглед законодавног оквира који регулише партиципацију деце у Републици Србији. Главни фокус студије представља истраживање о укључености деце у доношење одлука на породичном, школском и нивоу заједнице. Студија анализира ставове државних актера, невладиних организација и других стручњака о препрекама и могућностима за унапређење партиципације. Студија приказује и перспективу деце о учешћу у доношењу одлука у Републици Србији, истичући изазове у стварању инклузивног окружења.
Користећи приступ мешовитих метода, истраживање је обухватило перспективе 55 деце путем упитника и осморо деце кроз фокус групе, заједно са доприносима доносилаца одлука, релевантних актера и НВО које се баве промоцијом и заштитом дечјих права. Током квалитативне фазе студије, спроведени су интервјуи са представницима десет идентификованих владиних и невладиних организација које су релевантне за тему дечје партиципације у Р. Србији: Саветом за права детета, Канцеларијом Заштитника грађана, Канцеларијом Повереника за заштиту равноправности, Саветом за младе Министарства омладине и туризма Републике Србије, УНИЦЕФ-овом Канцеларијом за младе, Центром за права детета, Ужичким центром за права детета, Мрежом организација за децу (МОДС), Унијом средњошколаца Србије, као и Кровном организацијом младих Србије (КОМС). Циљ интервјуа био је прикупљање увида и перспектива о томе како ове организације/институције доживљавају и олакшавају дечје учешће, као и изазова са којима се суочавају на овом пољу. Овакав истраживачки приступ омогућио је свеобухватно разумевање тренутног стања дечјег учешћа у Србији и различитих напора које предузимају различити актери како би деца била ефикасно укључена. На крају студије дефинисане су препоруке за унапређење партиципације деце у доношењу одлука као и јачање система који подржавају права и активизам деце и младих.